איך יוצרים הרצאה מותאמת אישית לארגון שלכם?

הרצאות הן בין הכלים המובילים כיום במגוון של ארגונים וחברות, כיוון שהן מסייעות לעובדים לרכוש ידע עדכני ולהפוך למקצועיים יותר במקום עבודתם, וממצבות את הארגון עצמו כמתקדם, איכותי ומקצועי יותר. אז כיצד ניתן ליצור הרצאה טובה, שתהיה מותאמת אישית לארגון שלכם? לפניכם כמה כללים שרצוי ליישם.

הגבילו את ההרצאה לנושא מרכזי אחד

הרצאה טובה באמת היא הרצאה ממוקדת, שעוסקת בנושא מרכזי אחד ואינה מתפזרת לאלפי נושאים שונים. הרצאה ממוקדת תאפשר להעביר לקהל את הידע באופן מסודר, בהיר ומעניין, ותסייע לו להבין את הנושא לעומקו. לעומת זאת, הרצאות שכוללות מגוון של נושאים שונים, עלולות לבלבל את הקהל, להלאות ולעייף אותו. בנוסף, בהרצאות "מבולגנות" כאלה, סביר להניח שהקהל לא ירכוש המון ידע, כיוון שהריבוי בתכני ההרצאה ימנע מהמרצה להיכנס ל"עובי הקורה" של כל נושא ונושא.

בנו את ההרצאה בהדרגתיות

כאמור, הרצאה מוצלחת היא הרצאה פשוטה יחסית, שמעבירה את הנושא באופן כמה שיותר בהיר וברור. לכן, פרט להתמקדות בנושא מרכזי אחד, על ההרצאה גם להיבנות באופן הדרגתי – נדבך אחרי נדבך, ולהתבסס למעשה על תפיסות שהקהל כבר מכיר. כאשר ההרצאה בנויה באופן כזה, כמו אבן שמונחת מעל אבן אחרת, היא למעשה יוצקת יסודות חזקים יותר, שישתרשו בקרב הקהל ויאפשרו לו להבין את הנושא לעומק ולזכור אותו לאורך זמן. 

עוררו אכפתיות בקרב הקהל

על מנת שהקהל שלכם יקשיב לכם, עליו לחוש אכפתיות כלפי הנושא המדובר. אחת הדרכים היעילות ביותר לעורר את האכפתיות הזו, היא לעשות שימוש בדוגמאות וסיפורים שמתקשרים לעולם התוכן של הקהל כבר בתחילת ההרצאה – ולהמשיך לשזור אותם לכל אורכה. באופן זה, ניתן "לשבות" את הקהל ולעודד אותו להקשיב גם לעניינים הטכניים יותר שבהרצאה.

התאימו את ההרצאה לקהל היעד ולכמות המשתתפים

כאשר בונים הרצאה מותאמת אישית, חשוב לקחת את כל הכללים שפירטנו מעלה, וליישם אותם תוך חשיבה על קהל היעד וכמות המשתתפים:

  • קהל היעד – ראשית יש להבין מי הקהל שמגיע להרצאה. האם מדובר בעובדים? במנהלים? במועמדים פוטנציאליים? עבור כל קהל, יידרש תוכן שונה.
  • כמות המשתתפים – לכמות המשתתפים בהרצאה יש גם כן חשיבות גדולה, שכן היא זו שקובעת את אופי ההרצאה לרוב. בהרצאות קטנות, למשל, ניתן לערב יותר את הקהל וליצור מעין פעילות אינטראקטיבית.

שמרו על חדשנות, עדכניות ורלוונטיות

פרט לקהל היעד ולכמות המשתתפים, חשוב מאוד לבסס את ההרצאה גם על חומרים כמה שיותר חדשניים, עדכניים ורלוונטיים, על מנת לשמור על עניין גבוה וליצור הרצאה אפקטיבית באמת. לכן, בטרם ההרצאה, רצוי לברר במה הקהל עוסק בעבודה היומיומית שלו, איזה מידע חסר לו או באיזה מידע הוא חש שהוא זקוק לחידודים וחיזוקים, מהם צרכי הארגון ומה למעשה יהיה התוכן הרלוונטי ביותר עבורו. 

ההרצאות של מכלל אקסקלוסיב

"מכלל אקסקלוסיב" היא זרוע ההרצאות של "מכלל הכשרה מקצועית" – המכללה היחידה בארץ שמוכרת ע"י רשם הקבלנים ומשרד השיכון והבינוי, ומעבירה את ההכשרות המקיפות ביותר בתחומי הבנייה והשיפוצים בישראל כיום. ההרצאות של מכלל אקסקלוסיב מיועדות למגוון של חברות בתחומי הבנייה והשיפוצים, כמו גם לחברות נדל"ן וחברות שעוסקות בתחומים חופפים. מכלל אקסקלוסיב מתאימה את כל ההרצאות שלה באופן אישי לארגון, לצרכים שלו, לקהל היעד של ההרצאה ולרמת הידע המקצועי שלו. ההרצאות מועברות לקהל על ידי מרצים מובילים בתחומם באופן מעניין וקולח, מבלי להתפשר על רמת הידע המקצועי המועבר בהן. באופן זה, הקהל זוכה ליהנות מהפוגה מרתקת מיום העבודה, ובד בבד לרכוש ידע איכותי ופרקטי, שיסייע לו להפוך למקצועי יותר בעבודתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *